ציפוי ננו לרכב

Error: Contact form not found.

ציפוי ננו הוא ציפוי עשוי פולימר נוזלי, הציפוי מיושם באופן ידני על פני שטחו החיצוני של הרכב. בין הציפוי לצבע הרכב מתרחש תהליך חיבור כימי אשר במהלכו נוצרת שכבת הגנה על פני הרכב. הציפוי הפולימרי שקוף ודק מאוד ועוביו נמדד בננו-מטרים (מיליארדית המטר), הציפוי יוצר קשר קבוע או חצי קבוע עם צבע הרכב ואינו דורש מריחה חוזרת מדיי כמה חודשים. ציפוי ננו הוא ציפוי בלתי נראה אשר כמעט ואינו ניתן לזיהוי במגע.

מחיר ציפוי ננו קרמי לרכב

המחיר של ציפוי ננו קרמי לרכב נעה בין 1,500- 3,500 ש״ח. המחיר משתנה בהתאם למצב הרכב ולכמות עבודות ההכנה שיש לבצע. באופן כללי ניתן לומר כי מחיר הציפוי עבור רכב חדש או שמור מאוד ינוע בטווח התחתון ואילו רכב הדורש עבודות הכנה רבות יותר הכוללות פוליש מורכב יותר ותיקונים נוספים יגיע לטווח המחיר הגבוה.

כאשר מחלקים את שלבי העבודה אז ציפוי ננו קרמי עולה בטווח שבין 600-800 ש״ח, ועבודות ההכנה הכוללות פוליש רב שלבי ועבודות נוספות יעלו בין 900-1200 ש״ח. במידה ויש צורך בעבודת דיטיילינג רבה יותר, העלויות יעלו בהתאם.

Error: Contact form not found.

באופן כללי את חשיבותו של הציפוי הקרמי ניתן לסכם בתיאור פשוט שיכול לקרות בקלות לכל אחד מאיתנו – חנייה קרובה מדי אל הקיר/ גדר או לרכב של השכן או פתיחת דלתות לא זהירה מספיקים בהחלט על מנת להשאיר סימני שריטות על הרכב שיפגעו במראה הויזואלי של הרכב ויגרמו לכם להוציא כספים רבים לתקן אותם. לצערנו הרב לא משנה כמה זהירים נהיה, לא תמיד זה נמצא בשליטתנו.

לכן אל תוותרו על ציפוי ננו קרמי, זוהי השקעה חד פעמית שתחזיק לאורך שנים רבות. היא תשאיר את הרכב שלכם במראה מבריק וחדש, תגן עליו מפני שריטות, לכלוך ולשלשת ציפורים ואף תשפר את ייבוש הרכב וניקוז המים מהשמשה בימי החורף הגשומים.

YouTube video

הכנת הרכב לפני ציפוי ננו

טרם יישום הציפוי מתחילים קודם כל בהכנת הרכב. מאחר וציפוי ננו קרמי נקשר לשכבה העליונה של הרכב שלכם, חשוב לדאוג שהרכב יהיה נקי עד כמה שניתן אחרת לכלוך ואבק הנמצאים על הרכב ימנעו מהציפוי להידבק כראוי. באופן כללי ההכנה של הרכב היא די זהה בכל הסדנאות, לעיתים ייתכנו שינויים קלים באופן הכנת הרכב בעקבות הבדלים בסוגי הציפויים הקרמיים בהם משתמשים.

ניקיון יסודי

שטיפה יסודית עם מים וסבון, במידה ונותרים כתמים ולכלוכים קשים על פני הרכב מבצעים ניקוי אגרסיבי יותר על ידי שפשוף של חימר ייעודי מה שמוכר גם בשם פלסטלינה לניקוי. החימר חודר לנקבוביות הזעירות של הצבע ומפנה את כל הלכלוך שהצטבר.

בנוסף הוא גם ממלא את אותן נקבוביות זעירות ובכך יוצר כיסוי שטוח ואחיד לחלוטין על פני הצבע. מה שיעזור לציפוי הקרמי להיצמד לשכבה העליונה של הרכב בצורה טובה יותר.

תיקוני צבע

YouTube video

במידה והרכב אינו רכב חדש לגמריי, ככל הנראה יש לו כמה שריטות או פגמים בצבע, יש לתקן אותם טרם יישום הציפוי הננו קרמי. לאחר יישום הציפוי לא ניתן לבצע תיקוני צבע ברכב.

תפקידו של הציפוי הוא לשמור ולהגן על שכבת הצבע של הרכב אך הוא אינו מתקן פגמים קיימים. בשלב זה מבצעים פוליש לרכב על מנת לתקן את כל אותם פגמים קטנים, במידה ומדובר בפגמים רציניים הדורשים עבודת פחחות וצבע הם יבוצעו כבר בשלב הראשון.

יישום שכבת ננו קרמי

סדנאות הרכב מבצעות את יישום הציפוי באזור נקי וסטרילי עד כמה שניתן על מנת להבטיח כי כל זמן העבודה לא יתעופפו מזיקים ולכלוכים שונים על הרכב. כמו כן הסדנא תדאג לטמפרטורה אופטימלית שתעזור לציפוי להידבק ולהתייבש בצורה הטובה והמהירה ביותר. 

המומחים בסדנאות הדיטיילינג מבצעים כיסוי אחיד לכל חלקי הרכב, בזכות הידע והניסיון הרב הם עובדים בצורה יעילה העוזרת להם לא לפספס אזורים בזמן יישום הציפוי על מנת לקבל תוצאה חלקה ומבריקה. פעמים רבות לאחר יישום הציפוי קיימים תכשירים מקצועיים נוספים המרוססים על פני הציפוי על מנת להעניק לו את הפיניש הדרוש.

בסיום הציפוי תקבלו הוראות מפורטות בהתאם להוראות היצרן של ציפוי הננו כיצד יש לפעול בשבועות הקרובים על מנת לא לפגוע בתוצאה. באופן כללי לאחר יישום ציפוי ננו קרמי יש להקפיד למנוע מהרכב להתלכלך עד כמה שניתן ולהסיר לכלוך באופן מיידי. חשוב להימנע מהשארת הרכב בשמש לאורך זמן ולא לשטוף אותו מספר ימים עד להיקשרות החומר. 

Error: Contact form not found.

איך לדעת שהננו קרמי באמת איכותי?

באופן כללי ציפוי ננו קרמי ניתן ליישום בשתי צורות עיקריות: ציפוי ננו-קרמי מרוכז למריחה ותרסיס של ספריי ננו קרמי. ציפוי הננו היא פורמולה מרוכזת ביותר המורכבת מרמות גבוהות של דו תחמוצת סיליקון נוזלי (SiO2) וטיטניום דו חמצני (TiO2).

שני מרכיבים עיקריים קובעים את האיכות של ציפוי ננו קרמי – SiO2 ו-TiO2. ה SiO2 יוצר את המשטח החלקלק והתכונות ההידרופוביות (דוחות מים), מומלץ כי אחוז ה SiO2 בחומר יהיה מעל 65% על מנת שתקבלו תוצאה איכותית ויעילה באמת.

דבר נוסף המשפיע על איכות הציפוי היא כמות השכבות המיושמת, באופן כללי ככל שמיושמות מספר רב יותר שלך שכבות כך אתם זוכים להגנה טובה לרכב. אך גם זה משתנה בהתאם להוראות היצרן וסוג החומר.

סוגים של ציפוי ננו לרכב

את ציפוי הננו ניתן לחלק לשתי קטגוריות עיקריות, הראשונה היא ציפוי מקצועי המתבצע בסדנאות רכב מקצועיות ואילו השנייה היא ציפוי ננו בשיטת ״עשה זאת בעצמך״. טרם בחירתכם בסוג השיטה מומלץ מאוד להבין את ההבדלים בין השיטות, החומרים בהם מתבצע השימוש והתוצאה הצפויה להתקבל. רק לאחר שיהיו בידכם את כלל הנתונים תוכלו לבצע את ההחלטה הנכונה והטובה ביותר עבורכם.

ציפוי ננו מקצועי 

החומרים בהם משתמשים בסדנאות רכב מקצועיות הם לרוב חומרים תעשייתיים המכילים חומרים כימיים חזקים הדורשים יישום תחת שימוש בהגנות למיניהם, יחד עם זאת העוצמה הכימית מצביעה על יעילות גבוהה יותר של החומר לעומת חומרים אחרים חלשים ובטיחותיים יותר בהם יכול להשתמש הצרכן בעצמו.

Error: Contact form not found.

בנוסף לכך, בסדנאות הרכב מתבצעת הכנה מקדימה של הרכב לקראת הנחת הציפוי, התהליך ארוך ואינטנסיבי והוא מתבצע בחדרים סגורים אשר מיועדים למנוע חדירה של אבק ולכלוך בזמן ציפוי הרכב. במהלך הציפוי קיימת הקפדה מלאה על ניקיון המשטחים משאריות לכלוך ומזהמים. 

עבודות ההכנה דורשות שימוש בחומרים נוספים, ידע מקצועי רחב ושיטת עבודה נכונה ומדויקת. יישום מקצועי של ציפוי ננו קרמי יבטיח תוצאות לאורך שנים רבות, ללא צורך בתחזוקה ומריחה מחדש.

ציפוי ננו בשיטת עשה זאת בעצמך

בשיטה זו הצרכן יכול לרכוש ציפוי ננו באופן עצמאי ולבצע את מריחת הציפוי בעצמו. מאחר וקיימים מגוון רחב של ציפויים בשוק, יש לבחור בקפידה את סוג הציפוי על מנת לקבל פתרון טוב לאורך התקופה הארוכה ביותר שניתן. חשוב לדעת כי כל החומרים הביתיים חייבים להיות מאושרים לשימוש ולכן הם בהכרח יהיו חלשים יותר מבחינה כימית, דבר המשפיע ישירות על יעילותם.

כמו כן יש להקפיד ולבצע את ההכנות באופן נכון ומדוייק על מנת לקבל את התוצאות הטובות ביותר שניתן. מאחר ויעילות החומר נמוכה משמעותית לעומת חומרי ננו מקצועיים, יישום ביתי של ציפוי ננו ידרוש יישום מחדש כעבור מספר חודשים (בהתאם לאופן היישום ולסוג החומר)

ציפוי ננו קרמי 3 שכבות

אחד המושגים המוכרים בקרב בעלי הרכבים הוא ציפוי ננו בשלוש שכבות. עד היום, אנשים רבים מאמינים כי ציפוי ננו אפקטיבי ויעיל באמת מתבצע על ידי יישום של 3 שכבות ננו קרמי. אומנם דבר זה היה נכון בעבר, אך כיום הסיפור הוא שונה לחלוטין. בשנים האחרונות בוצע שדרוג משמעותי של תרכובות הננו בשוק.

כיום ציפויי הננו מורכבים מ- 3 חומרים עיקריים: סיליקון אוקסיד, סיליקון קרביד וגרפין. כאשר לכל חומר יש את היתרונות שלו, למשל האחד ידוע בקשיחות שלו בעוד האחר בעל יכולות משופרות יותר של דחיית מים וכו׳. 

כל סוג חומר דורש יישום באופן שונה וכל יצרן מספק הוראות יישום מפורטות של החומר שלו. רוב חומרי הננו כיום אינם דורשים 3 שכבות על מנת להעניק את התוצאה הטובה ביותר. חלק מהיצרניות מדגישות כי יש צורך במריחה של שכבה אחת בלבד, אחרות דורשות ליישם 2 שכבות. כיום כבר אין צורך להשתמש בציפויים הדורשים שלוש שכבות, הטכנולוגיות החדשות מאפשרות יישום של 1-2 שכבות (בהתאם לסוג החומר) והן מעניקות הגנה מצוינת לאורך שנים רבות.

המלצות לציפוי ננו לרכב

ציפוי ננו לרכב הוא חלק מתחום הדיטיילינג לרכב. כאשר יישום הציפוי הוא החלק שמתבצע אחרון מבין כלל הפעולות. באופן כללי תחום הדיטיילינג מתייחס לשדרוג ושיפור המראה החיצוני והפנימי של הרכב על ידי ירידה לפרטים הקטנים ביותר. 

תחום הדיטיילינג נוגע רק בתחום האסתטיקה ואינו משפיע על ביצועי הרכב או נתונים טכניים ומכניים אחרים. כדאי לבצע ציפוי ננו קרמי לאחר המלצות של בעלי מקצוע מנוסים.

Error: Contact form not found.

את תחום הדיטלייניג ניתן לחלק לשניים: דיטיילינג פנימי ודיטיילינג חיצוני, כאשר ציפוי ננו קרמי לרוב משתייך לדיטיילינג החיצוני, אך ניתן ליישם אותו גם על החלקים הפנימיים כמו חלקי פלסטיקה, מתכת ואפילו מושבים.

מאחר וציפוי הננו הוא חלק מתחום הדיטיילינג, יש לבצע עבודות הכנה שונות לקראת יישום הציפוי. עבודות אלו משתנות בהתאם למצב הרכב, זאת הסיבה שטווח המחירים רחב ומשתנה גם כן ואינו מתומחר רק על פי ביצוע הציפוי בפועל.

למה כדאי ליישם ציפוי ננו לרכב?

אם אתם רוצים לשמור על המראה החדש והנוצץ של הרכב שלכם, ציפוי ננו הוא הפתרון הטוב ביותר עבורכם. יתכן מאוד שאתם מקפידים לרחוץ את הרכב על בסיס קבוע ואף למרוח שכבת ווקס מדיי כמה חודשים. אך למרות כל המאמצים שלכם שריטות, סימני קילוף ודהייה וכתמים נוספים מתחילים להופיע על פני הרכב. 

בדיוק בשביל זה קיים ציפוי ננו קרמי לרכב, ציפוי הננו מעניק הגנה מפני נזקים סביבתיים, מקל על שטיפת הרכב והסרה של לכלוך שהצטבר. היתרון הגדול ביותר הוא שמדובר ביישום חד פעמי, ללא צורך במריחה חוזרת.

מה עושה ציפוי ננו קרמי?

באופן כללי ניתן לומר כי ציפוי ננו קרמי מעניק שכבת הגנה נוספת לשכבה החיצונית של הרכב, הוא עוזר לשמור על מראה חדש ומבריק לאורך שנים רבות. ציפוי הננו הופך את הרכב לקל לניקוי ואטרקטיבי יותר מבחינה חיצונית במידה ואתם שוקלים להציע אותו למכירה. טרם הנחת הציפוי יש לבצע עבודת הכנה יסודית.

שלב הציפוי הוא למעשה השלב האחרון בדיטיילינג של הרכב. תחילה יתבצעו עבודות הניקוי העמוק של הפח והפנסים, ליטוש הצבע על מנת לתקן נזקי צבע קיימים ושריטות במידה ויש. בסיום יושם ציפוי ננו המשמש כשכבת הגנה מפני נזקים חדשים.

ציפוי ננו קרמי פופולרי במיוחד אצל בעלי הרכבים החשמליים. כיום נפוץ מאוד לבצע ציפוי ננו לרכב טסלה או כל דגם חשמלי אחר. כמובן שבעלי רכבים חשמליים דרושים לבצע התאמות ספציפיות כגון התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי או מציאת עמדות טעינה ציבוריות.

יתרונות ציפוי ננו לרכב 

  1. הגנה מפני נזקי קרינת UV – כאשר רכב חשוף לשמש לאורך זמן, הצבע שלו מתחיל להתחמצן, כתוצאה מכך תיווצר דהיה של הצבע ולעיתים אף קילופים. שכבת ננו קרמי מגנה על שכבת הצבע של הרכב מפני קרינה אולטרה סגולה ובכך מפחיתה משמעותית את פעולת החמצון.
  2. הגנה מפני כתמים ושריטות – לא פעם נוצרים כתמים על הרכב כתוצאה מחומרים כימיים או לשלשת ציפורים שבאו במגע עם שכבת הצבע של רכבכם, כמו כן שריטות וחריטות עלולות להופיע כתוצאה מפגיעה של ענפים, אבנים ואבק בעקבות נסיעה בתנאי שטח מסויימים או בעקבות מזג אוויר סוער. ציפוי הננו מעניק הגנה מושלמת מפני התקשרות החומרים לשכבת הצבע ומפני הופעת שריטות ונזקים אחרים.
  3. קל לניקוי – אחד המאפיינים המשמעותיים של ציפוי ננו קרמי הוא יכולת דחיית המים שלו. כאשר קיימת ברכב שכבה דוחה מים, המים הניתזים על הרכב מחליקים ממנו בקלות רבה יותר. כלומר, יהיה קשה יותר לבוץ ולכלוך להידבק לרכב שלכם. בזמן שטיפה הלכלוך נשטף בקלות רבה ללא צורך בשפשוף או מאמץ כלשהו מצדכם.
  4. הבלטת הברק של הרכב – אם אתם רוצים לשמור על ברק הרכב לאורך זמן רב. ציפוי ננו קרמי מדגיש את הברק והניצוץ של הרכב שלך. הציפוי יוצר שכבת הגנה שקופה ומבריקה אשר משפרת את מאפייני הצבע המקורי של רכבכם ומבליטה אותו.

מה ציפוי ננו לא עושה?

למרות כל היתרונות הרבים ביישום ציפוי ננו חשוב להבין את אופן הפעולה האמיתי שלו, לא פעם אנשי מכירות רבים יספרו מעשיות וקסמים אודות אותו חומר שקוף ובוהק על מנת למכור אותו לאנשים.

חשוב לדעת כי ציפוי ננו קרמי הוא לא קסם אשר יפתור כל בעיה ברכב שלכם. זאת הסיבה שחשוב מאוד להבין מה ציפוי ננו אינו מסוגל לעשות ובכך תוכלו לבחור באופן נכון האם ליישם אותו על רכבכם או שמא עליכם לחפש פתרון חלופי אחר. 

Error: Contact form not found.

מונע שריטות וחריטות כתוצאה מפגיעה של אבנים

לרוב יכולת ההגנה של ציפוי ננו קרמי מפני שריטות מתוארת באופן מוגזם מדיי. אמנם לציפוי ננו קרמי קיימת יכולת הגנה מפני שריטות קלות, אין זה הופך את הרכב לחסין לגמריי מפני שריטות שונות.

בנוסף, שטיפה לא נכונה או שטיפה במכונות אוטומטיות ישאירו סימני מערבולת על פני הרכב גם אם תיישמו שכבת הגנה של ננו קרמי. במידה ואתם מחפשים הגנה משמעותית יותר מפני שריטות ונזקים סביבתיים מומלץ לפנות לפתרונות אחרים המיועדים לכך. 

מונע כתמי מים

כל טיפת מים מכילה כמות מסויימת של לכלוך או מינרלים. כאשר המים מתאדים מעל פני הרכב, המינרלים והלכלוך נותר מאחור. זאת הסיבה שחלק מכתמי המים בולטים במיוחד.

רבים מניחים כי מאחר ושכבת הננו קרמי היא שכבה אשר דוחה מים היא מונעת לחלוטין היווצרות של כתמי מים. למרות שרוב המים אכן יתנקזו בקלות ובמהירות מעל פני הרכב, שאריות של מים עלולות להישאר ולהותיר כתמי מים לאחר העלמותם. 

מונע את הצורך בשטיפה

ציפוי ננו קרמי שומר על מראה מבריק וחדש של הרכב עם צורך במעט מאוד תחזוקה, אך אין זה אומר שאין צורך בתחזוקה כלל. העובדה היא שכל עוד אתם נוהגים ברכב שלכם, הוא יתלכלך, גם אם קיימת שכבת הגנה של ננו קרמי. עדיין תדרשו לרחוץ את הרכב שלכם על בסיס קבוע על מנת לשמר את המראה שלו.

היתרון המשמעותי בציפוי הננו הוא כי תהליך הניקוי הופך להיות קל וחסכוני מאוד, מאחר ופעולת השטיפה עצמה הופכת להיות קצרה יותר, אין צורך במריחה תמידית של ווקס ובאופן כללי מתקבלת תוצאה סופית מרשימה יותר.

שימושים נוספים לציפוי ננו לרכב

באופן כללי ציפוי ננו קרמי מיושם במגוון רחב של תחומים ותעשיות. הננו קרמי משמש כחומר ציפוי למשטחים מסוגים שונים ובכך מאפשר יצירת סביבה נקייה וקלה יותר לתחזוקה. בעזרת ציפוי ננו ניתן להגן גם על חומרי זכוכית, פלסטיק, קרמיקה, מתכות ועוד. לכן תוכלו ליישם את ציפוי הננו גם לחלקים נוספים ברכב ובכך להעניק שדרוג והגנה מקסימליים לרכב כולו.

חלקים נוספים ברכב אשר ניתן לצפות בננו קרמי הם : שמשות, מראות, חלונות, מושבי עור, חלקי פלסטיק ברכב, ג'אנטים, שטיחים ועוד.

לסיכום, חשוב לדעת ולהכיר את תכונות ציפוי הננו קרמי טרם יישומו על הרכב. אין ספק כי ציפוי ננו קרמי ישדרג את הרכב שלכם מבחינת המראה והתחזוקה שלו ויוסיף לו ערך משמעותי. אך יחד עם זאת ציפוי הננו אינו קסם הפותר כל בעיה חיצונית שעלולה להופיע ברכב. כאשר יש צורך בהגנה משמעותית יותר עבור הרכב, קיימים פתרונות נוספים, המומלצים ליישום בנוסף לציפוי הננו או לעיתים במקומו.

כותב המאמר: אלמוג קינן

מאמר זה וכל התוכן באתר נכתב על ידי אלמוג קינן ואנשי מקצוע מנוסים בתחום הדיטיילינג לרכב. כחובב רכבים תמיד מעניין אותי ללמוד עוד על העולם המופלא של חידוש ושדרוג מראה הרכב. למידע נוסף היכנסו לעמוד האודות שלנו.

טיפולי רכב נוספים שיכולים לעניין אותך