ציפוי מט לרכב

Error: Contact form not found.

במשך תקופה ארוכה, בעולם מלא ברק וזוהר, מראה המט עמד לו בודד אי שם מאחור. בשנים האחרונות חלה עלייה חדה בביקוש מראה המט. למעשה מה שפעם היה מיושם באופן פרטי ומיוצר בהזמנה אישית, הפך להיות חלק מפס הייצור הסטנדרטי שמגיע בעיצובים מרשימים וברמות אבזור יוצאות דופן. ולמרות זאת, עדיין מסתובב מידע שגוי רב אודות גימור מט לרכב.

מחיר של ציפוי מט לרכב

באופן כללי ניתן לומר כי ציפוי מט מלא לרכב יכול לנוע בין 6,000- 25,000 ש״ח. בהתאם לסוג החומר, כמות העבודה ושכבות נוספות הגנה נוספות המיישומות עליו. ציפוי מט ניתן לבצע במספר דרכים שונות בדיוק כפי שניתן לבצע ציפויים אחרים, זאת הסיבה לכך שהמחירים נעים בטווח רחב במיוחד.

תוכלו לבצע ציפוי מט לרכב בעזרת מדבקות ויניל, ציפוי PPF, ציפוי לכה מיוחד ובדרכים נוספות. כאשר לכל דרך היתרונות והחסרונות שלה. בנוסף תוכלו לבחור האם להוסיף שכבת הגנה נוספת (במידה ויש צורך) ובכך להעלות את המחיר בהתאם.

Error: Contact form not found.

סוגים של גימורי מט לרכבים

קיימות אי הבנות רבות בכל הנוגע לגימורי מט, רבים חושבים כי כל גימורי המט לרכב זהים, אך להפך, קיימים דרגות שונות של גימורי מט.ניתן לסווג אותם שלושה סוגים עיקריים של גימורי מט הנמצאים בשימוש.

גימורי מט שטוח

במידה אתם מחפשים את מראה המט האולטימטיבי, גימור מט שטוח עשוי להיות הבחירה המושלמת עבורכם. זהו גימור המט הנפוץ ביותר, גימור זה יוצר מראה זהה לזה של ספריי שחור עמום המרוסס על פני משטח מתכת. התוצאה המתקבלת היא מראה מגורען שאינו מעודן ונטול כל ברק. ישנן גם קלנועיות מתקפלות שניתן לצבוע בצבע מט.

מראה שטוח אמיתי ייצור צל, אך עם זאת לא תבחינו בהשתקפות כלל כאשר תביטו בצבע. הבעיה העיקרית בגימור מט שטוח הוא כי הוא מקנה לרכב מראה מעט ״לא גמור״, על מנת לפתור בעיה זו בעלי רכבים רבים מוסיפים אביזרים מרשימים נוספים, כמו ג׳אנטים, פגושים, שלטים וכו׳ ובכך מדגישים את מראה המט הייחודי. חלקם אף בוחרים ליצור ניגודיות ובאזורים מסוימים לשלב מראה מבריק המעצים את מראה המט.

גימור מט סאטן

אם אתם מחפשים אחר גימור מט בינוני, גימור סאטן מט הוא הבחירה בשבילכם. גימור זה נותן לכם להנות משני העולמות יחד. הוא מספק את מעט הברק הדרוש לרכב מבלי כל מאפייני ההשתקפות.

ברוב מפעלי הרכבים שמייצרים רכבים בגימור מט מתבצע שימוש בגימור מסוג סאטן. למרות שהוא אינו בולט כמו גימור המט השטוח הוא בהחלט ייחודי ונראה לעין תחת אור שמש ותאורת לד.

גימור חצי מט

את גימור חצי המט ניתן להשוות לגימור מט סאטן כפי שמשווים בין פלסטיק לבן לבין קליפת ביצה. גימור סאטן ייצור מראה מחוספס של חלוקי נחל, גימור חצי המאט יחליק את הפגמים והגומות הזעירות ברכב וייצור משטח צבע מאופק יחסית. גימור חצי המט אינו דורש תחזוקה  רבה לעומת גימורי מט אחרים, לכן הוא מתאים בעיקר לאנשים המעוניינים להמעיט בתחזוקת הרכב ככל הניתן ועדיין להנות ממראה מט מעודן ברכב.

האם ניתן לעשות ווקס לגימור מט?

לא ניתן לבצע טיפול ווקס לגימור מט. הווקס נועד להיות מיושם על פני שכבה שטוחה וחלקה, מה שלא קיים בגימור במט. מטרת הווקס היא ליצור שכבת הגנה נוספת לצבע הרכב, אך גם להדגיש את הברק והניצוץ של הרכב. לכן גימור המט לא יחזיק את שכבת הווקס והיא לא תצלח למלא את תפקידה כראוי. 

Error: Contact form not found.

האם יש צורך להשתמש בשמפו מיוחד לציפוי מט?

אין צורך להשתמש בשמפו או חומר ניקוי מיוחד על מנת לנקות רכב בציפוי מט. בעוד שרבים טוענים כי יש להכין שמפו מיוחד על בסיס חומץ כדי להסיר שאריות לכלוך ושומן מעל פני המשטח, זה לא בהכרח נכון. ניתן לנקות את הרכב בחומרי ניקוי רבים המיועדים לרכב. אך תמיד מומלץ להימנע משימוש בחומרים כימיים חזקים במיוחד. 

האם ניתן לתקן פגמים ושריטות על גימור מט?

קשה מאוד לתקן פגמים ושריטות שונות על פני גימור מט לרכב. בעוד שגימור המט עמיד בדיוק כמו גימור מבריק ומספק הגנה במידה מסוימת מפני מפגעים ונזקים קלים, אך למרות הגימור המבריק אשר ניתן לבצע בו טיפול פוליש על מנת לתקן נזקים אלו, גימור המט אינו קל לתיקון.

במקרה בו נגרם נזק גדול לגימור יש להחליפו, אפילו לשלשת ציפורים אשר אינה נוקתה בזמן עלולה להסתכם בתיקון של אלפי שקלים.

כיצד לשמור על גימור מט?

אם אתם עומדים להשקיע ממיטב כספכם על גימור מט לרכב, כדאי מאוד שתדעו כיצד לשמור ולתחזק אותו כראוי. מאחר ולא ניתן להשתמש בווקס לרכב ובמגיני צבע אחרים, קיימות שתי דרכים בהם תוכלו לשמור על שכבת המט שלכם:

  1. ציפוי ננו קרמי – ציפוי ננו קרמי יעזור לכם להעניק שכבת הגנה מצוינת לגימור המט. ציפוי הננו יכול להגביר את מראה המט העמום מבלי להוסיף לו אפקט של ברק. שכבת הננו נקשרת ישירות לשכבת המט על ידי מילוי הפגמים הזעירים בשכבה שקופה אך חזקה במיוחד של קוורץ או זכוכית. שכבת ננו קרמי יוצרת הגנה משמעותית על השכבות שמתחתיה מבלי ליצור זוהר והשתקפות. כך שלמעשה היא אפילו מדגישה את המראה של שכבת המט התחתונה. בנוסף לכך הננו קרמי יוצר שכבה דוחת מים שהופכת את הרכב לקל מאוד לניקוי.
  2. שכבת PPF לגימור מט – ציפוי PPF מעניק שכבת הגנה מעולה מפני נזקי שריטות ופגיעות נוספות על ידי היכולת הייחודית שלו לריפוי עצמי, ציפויי PPF פשוטים וזולים יותר ניתנים לתיקון מהיר על ידי חימום המקום הפגום. היתרון הגדול של ציפוי זה הוא לא רק שהוא מתאים לגימור מט אלא הוא גם יכול להפוך גימור מבריק לגימור מט.

איפה ניתן לרכוש צבע מט לרכב?

אחת השאלות החוזרות ביותר היא היכן ניתן לרכוש צבע מט לרכב? התשובה היא כי לא קיים צבע מט בשוק, אלא גימור מט. צבע הרכב מגיע ניטרלי ועמום כאשר הוא מיושם על פני מתכת או על פני סוג משטח אחר. על מנת להעניק לרכב את המראה הנוצץ והמבריק יש לצפות אותו בשכבה נוספת, שכבה זו מגנה על שכבת הצבע ומוסיפה לה את הברק המוכר ואהוב עלינו.

גם גימור מט כולל יישום של שכבת הגנה שקופה על פני שכבת הצבע המקורית. אך במקום למלא, להחליק ולהדגיש את הברק הוא יוצר גומות קטנטנות בגימור הסופי. דבר זה מונע החזרה של אור והשתקפות ובכך יוצר מראה מט עמום.

באופן זה כל גוון רכב ניתן להפוך לגימור מט, אך למרות זאת עדיין נוכל לראות את רוב גימורי המט בעיקר ברכבים יוקרתיים כמו מרצדס, במוו ורכבים נוספים המגיעים בעיקר בגוונים של שחור ולבן.

כותב המאמר: אלמוג קינן

מאמר זה וכל התוכן באתר נכתב על ידי אלמוג קינן ואנשי מקצוע מנוסים בתחום הדיטיילינג לרכב. כחובב רכבים תמיד מעניין אותי ללמוד עוד על העולם המופלא של חידוש ושדרוג מראה הרכב. למידע נוסף היכנסו לעמוד האודות שלנו.

טיפולי רכב נוספים שיכולים לעניין אותך