תיקון שריטות ברכב

Error: Contact form not found.

גם כאשר מדובר בנהג הזהיר ביותר בעולם, לעולם לא ניתן לשמור על הרכב מוגן מפני שריטות ב 100%. שריטות יכולות להיווצר כתוצאה מזדון או ללא כוונה. מספיק שמישהו ישען או יעבור קרוב מדיי לרכב שלכם עם כפתור ג׳ינס בולט או חפץ מתכתי ביד והרכב שלכם יקבל שריטה. שריטות יכולות לקרות גם כתוצאה מענף עץ שירד נמוך מדיי או אבנים קטנות שמתעופפות במהלך הנסיעה. 

לא משנה איך זה קורה, שריטות על הרכב זה בהחלט מראה כואב בעיניים והן גם יכולות להוריד משמעותיתי את ערך הרכב בזמן מכירה. 

סוגי שריטות ברכב

ישנם מקרים שונים של שריטות ברכב הדורשים טיפול.

שריטות בשכבה השקופה

זהו הסוג השטחי ביותר של השריטות. הן נמצאות בשכבה העליונה של המעטה השקוף שמכסה את שכבת הצבע של הרכב. למעשה זוהי שכבת ההגנה של הצבע. חשוב לשמור על השכבה הזו תקינה מאחר ושכבה פגומה תגרום לחדירה של קרני UV ולדהייה של הצבע.

שריטות מסוג זה מתקנים על ידי פוליש של השכבה העליונה. השיוף העדין מסיר את השכבה הפגומה ומשאיר את הצבע ללא שום פגיעה. לאחר מכן מיישמים שכבת הגנה חדשה.

שריטה בשכבת הפריימר

שכבת הפריימר היא שכבת הגנה נוספת הנמצאת בין השכבה העליונה השקופה לבין צבע הרכב. למעשה שכבת ההגנה מורכבת ממספר שכבות.

הפריימר מסייע במניעה של חלודה וקורוזיה כאשר גוף הרכב בא במגע עם מים ומזג אוויר קיצוני. פגיעה בשכבת הפריימר דורשת התייחסות מיידית, מאחר וקיים סיכון להיווצרות של חלודה. תיקון שכבת הפריימר מתבצע על ידי פוליש המסיר את השכבה הפגומה ומריחת פריימר חדש.

שריטה בשכבת הצבע

במידה והשריטה חדרה עד לשכבת הצבע של הרכב, ניתן לראות את המתכת של גוף הרכב. זוהי בהחלט שריטה אכזרית הדורשת תיקון רציני ומסובך יותר. תיקון שריטה מסוג זה מומלץ מאוד לעשות על ידי איש מקצוע על מנת למנוע מצב של החמרת המצב.

שריטה בחלק מזכוכית

גם חלקי הזכוכית ברכב חשופים לשריטות. שריטות אלו יכולות להיווצר גם כתוצאה משטיפה לקויה או שימוש במטלית מלוכלכת או לא מתאימה. לרוב בשריטות אלו ניתן לטפל בקלות על ידי ניקוי הזכוכית בחומר ניקוי ייעודי ושפשוף עדין של משחת שיניים עם מקלון צמר גפן היישר אל תוך השריטה.

כיצד מטפלים בשריטות ברכב?

קיימות מספר שיטות לטיפול בשריטות ברכב. כל שריטה מטופלת בהתאם לסוג השריטה ועומקה.

פוליש פשוט – עשה זאת בעצמך

לשריטות קלות בשכבה העליונה מבצעים פוליש פשוט. זהו הפתרון הקל והזול ביותר. כל שעליכם לעשות הוא לשטוף את הרכב למרוח חומר מסיר שריטות נוזלי או חומר פוליש אחר ולשפשף את האזור עם מטלית מיקרופייבר נקייה. מניחים לחומר להתייבש ולאחר מכן מסירים עודפים עם מטלית נוספת.

טיפול דיטיילינג

עבודת דיטיילינג מקצועית תגרום לרכב שלך להיראות כאילו הרגע יצא מהסוכנות. דיטיילינג יכול לחדש אותו מבחוץ ובפנים. הטיפול מתבצע על ידי מכונת ליטוש מקצועית, רפידות ייעודיות וחומרים מקצועיים. הטיפול יסיר בקלות ובמהירות את השכבה העליונה השרוטה ללא נזק לצבע הרכב. לאחר מכן לרוב מיישמים ווקס הנועד לשמש כשכבת הגנה נוספת על הצבע.

ערכות לתיקון שריטות

אם אתם יכולים ממש להרגיש את השריטה עם ציפורן, כנראה שמדובר בשריטה עמוקה יותר ותזדקקו לערכת תיקון שריטות לרכב. לרוב, הערכה תכלול שפכטל למילוי השריטה, חומר להסרת עודפי המילוי ונייר זכוכית עדין במיוחד לשיוף.

תיקוני צבע

אם השריטות עמוקות מדי או רבות מדיי, כדאי להשאיר את העבודה לפחח מקצועי. זאת תהיה האופציה היקרה ביותר מאחר ומדובר בהסרה של שכבת הצבע וצביעה מחדש, חשוב מאוד לבצע זאת אצל אנשי מקצוע בלבד. כך תוודאו כי לא יהיו הבדלי צבע ברכב וכי העבודה תעשה בצורה מקצועית עד כדי שלא ניתן לזהות כי בוצעו תיקוני צבע. 

רכב  שריטות עמוקות ברכב – המקרה הקשוח ביותר, בו השריטה עברה את שכבת הצבע והגיעה עד אל שכבת הפח הנראה לעין פתאום. רצוי וכדאי לתקן שריטות עמוקות תוך זמן קצר, בעיקר בגלל שחשיפתו של פח הרכב תוביל להופעת חלודה, ואנחנו לא היינו רוצים שזה יקרה לרכב שלנו.

איך תדעו בפועל אם השריטה שטחית או עמוקה? העבירו את הציפורן שלכם על פני האזור הבעייתי. אם הציפורן נעצרת בשריטה ולא ממשיכה בצורה חלקה, כנראה שמדובר על שריטה עמוקה.

 מחיר תיקון שריטות ברכב

מחיר תיקון שריטות ברכב נע בין 150-1500 ש״ח. המחירים משתנים בהתאם לסוג השריטה ולכמות השריטות. ככל שהשריטה עמוקה יותר נדרשת עבודה רבה יותר הכוללת פוליש מקצועי ולעיתים גם צביעה של האזור.

לעיתים ניתן לבצע תיקון צבע רק באזור השריטה ובמקרים אחרים מבצעים צביעה באזור כולו.

חלק מהצבעים נחשבים לצבעים מיוחדים מאחר והם דורשים טיפול וחומרים מעט שונים, מה שעלול לייקר את העניין.

תיקון שריטות ברכב לבן

רכב לבן הוא למעשה הרכב האופטימלי לתיקון שריטות. להבדיל מצבע פנינה אשר נחשב לצבע מיוחד ודורש אבקה מיוחדת לטיפול בשריטות הצבע הלבן מאוד ״ידידותי״ ויודע להסתיר אותן היטב.

תיקון שריטות ברכב לבן מתבצע בדיוק לפי הסטנדרט הנהוג בהתאם לעומק השריטה. אם מדובר בשריטה בשכבה השקופה העליונה תוכלו לבצע תיקון כזה בעצמכם בקלות.

תיקון שריטות ברכב שחור

השריטות ברכב שחור הן לא שריטות שונות או אחרות, הן פשוט בולטות יותר. להלן כמה טיפים לטיפול בשריטות שונות ברכב השחור שלכם

טיפול בשריטות קלות ברכב שחור

כשמדובר בשריטות הנמצאות על השכבה השקופה שמגנה על הצבע, ברוב המקרים תוכלו לבצע את התיקון בעצמכם או לבחור לגשת לאיש מקצוע. שריטות אלו נחשבות לשריטות שטחיות וקלות לתיקון.

  •  שטפו היטב את הרכב ונגבו אותו משאירות אבק ולכלוך
  • מרחו כמות קטנה של פוליש נוזלי על מטלית מיקרופייבר נקייה. בחרו בפוליש איכותי המסיר שריטות, כתמי מים, חמצון ומטשטש פגמים נוספים.
  • שפשפו את החומר לתוך השריטה באחידות
  • נגבו עודפי חומר

במקרה של שריטות עמוקות אשר חדרו את שכבת הצבע של הרכב מומלץ מאוד לגשת לסדנת רכב מקצועית. קיימות ערכות שונות לתיקוני צבע, אך לרוב ללא מיומנות טכנית וכלים מקצועיים העבודה תצא ברמה ירודה אשר עלולה לגרום לפגיעה בערכו של הרכב.

כותב המאמר: אלמוג קינן

מאמר זה וכל התוכן באתר נכתב על ידי אלמוג קינן ואנשי מקצוע מנוסים בתחום הדיטיילינג לרכב. כחובב רכבים תמיד מעניין אותי ללמוד עוד על העולם המופלא של חידוש ושדרוג מראה הרכב. למידע נוסף היכנסו לעמוד האודות שלנו.

טיפולי רכב נוספים שיכולים לעניין אותך