ציפוי קרבון לרכב

Error: Contact form not found.

בשנים האחרונות ציפוי קרבון צבר פופולריות רבה בעולם הרכבים. בעבר ציפוי קרבון היה שמור לרכבי יוקרה או לרכבי ספורט בלבד, כיום הקרבון הפך להיות זמין עבור בעלי רכבים רבים ואף בחלק מרכבי המשא והשירות. בעוד שהקרבון משמש בעיקר לצורך שדרוג העיצוב ויצירת מראה ייחודי לרכב של אנשים רבים, הוא ממלא תפקיד נוסף לא פחות משמעותי. 

הקרבון מתאפיין בהרבה מעבר לשדרוג האסתטיקה, המבנה הקשיח שלו ומשקלו הקל במיוחד הופכים אותו לאחד מחומרי הציפוי הטובים ביותר עבור כל רכב. קרבון הוא למעשה פולימר עשוי סיבי פחמן חזק במיוחד וקל משקל. סיבי קרבון חזקים פי 5 מפלדה ופי 2 קשיחים יותר. למרות שהקרבון קשיח וחזק יותר מפלדה, משקלו קל ממנה בהרבה.

מחיר של ציפוי קרבון לרכב

כיום ניתן להדביק על הרכב ציפוי קרבון או ציפוי דמוי קרבון. ציפוי דמויי קרבון הוא ציפוי המדמה את המראה הייחודי של הקרבון אך במחיר נגיש יותר לעומת הקרבון המקורי. ציפוי דמוי קרבון יעלה בטווח של 50-80 ש״ח למטר, בעוד ציפוי קרבון מקורי יעלה בין 150-250 ש״ח למטר.

בנוסף יש לקחת בחשבון את עלויות ההדבקה, במידה ובחרתם לבצע הדבקה מקצועית באחת מסדנאות הרכב המתמחות בתחום הרכב תדרשו לשלם עבור עבודת ההכנה, ההדבקה ופירוק חלקי הרכב במידת הצורך. העבודה תתומחר בהתאם למצב וסוג הרכב ובהתאם לכמות העבודה הנדרשת. באופן כללי ניתן לומר כי ציפוי קרבון מקצועי לרכב נע בין 6,500 ל- 20,000 ש״ח.

Error: Contact form not found.

סוגים של ציפוי קרבון לרכב

למרות שקיימים סוגים רבים של ציפויי קרבון, השכיחים ביותר הם ציפוי קרבון מצופה לכה וקרבון חשוף, כאשר הקרבון המצופה בלכה הוא כנראה השכיח ביותר בשימוש כיום. הלכה המצפה את הקרבון משמשת כשכבת הגנה בדיוק כפי שמתבצע על פני שכבת הצבע המקורית של הרכב. הקרבון החשוף אשר אינו מצופה בשכבת לכה הוא זן נכחד יותר של קרבון כיום, אך עדיין ניתן להיתקל בו במקומות שונים. 

קרבון מצופה לכה

שכבת הלכה המצפה את הקרבון משמשת לאותו הצורך בדיוק כפי שהיא מצפה שכבת צבע רגילה, שכבת הלכה משמשת כשכבת הגנה ומחסום עבור הקרבון מפני מים, לכלוך, אבק וכו׳. ציפוי הלכה מאפשר לכם לנקות ולתחזק את הרכב בדיוק כפי שהייתם עושים עם רכב ללא ציפוי קרבון. תוכלו לרחוץ אותו במגוון רחב של חומרים, להשתמש בווקס ובחומרים נוספים מאחר ואינכם עובדים על שכבת הקרבון אלא על שכבת הלכה החיצונית. 

למרות זאת, שכבת הלכה אינה מספקת הגנה הרמטית מפני כלל הנזקים שעלולים להתרחש, נקודת החולשה הגדולה ביותר שלה היא דווקא קרני ה UV של השמש. חשיפה מרובה לשמש עלולה לגרום לקרבון שמתחתייה לשנות את צבעו ולהיהרס לחלוטין.

החדשות הטובות הן, כי ניתן למנוע זאת על ידי הוספת שכבת הגנה נוספת מעל פני הלכה, כמו שכבת ווקס, ציפוי קרמי או כל חומר אחר המגן מפני נזקי השמש ומונע חדירה של קרני ה- UV אל שכבת הקרבון. 

קרבון חשוף

הקרבון החשוף הוא למעשה קרבון ללא כל שכבה נוספת מעליו, כמעט ולא נמצא כיום קרבון חשוף לגמריי מאחר ורובו מכוסה בשכבת צבע, לכה או שניהם יחד. כיום ניתן למצוא קרבון חשוף בעיקר ברכבי מרוץ או ברכבי יוקרה ישנים במיוחד. הקרבון החשוף הוא רגיש מאוד ועלול להיהרס כתוצאה מחום, קור, לכלוך ומגע עם כימיקלים שונים.

תחזוקה של קרבון חשוף היא קשה ודורשת מומחיות רבה, מאחר ומדובר בחומר גס במיוחד שעלול להיפגע בקלות כתוצאה מתחזוקה לקויה או שימוש בחומרי ניקוי חזקים מדיי. הקרבון החשוף דורש ניקוי ותחזוקה בחומרים עדינים במיוחדֿ, בנוסף לידע מקצועי ותכנון מקדים.

יתרונות של ציפוי קרבון לרכב

הפופולריות של הקרבון עלתה בעקבות מספר יתרונות משמעותיים, מלבד היותו ציפוי ייחודי שהופך כל רכב ליוקרתי ומיוחד, הוא גם מקל רבות על שמירה ותחזוקה שוטפת.

  • קשיחות ועמידות גבוהה במיוחד
  • שדרוג מראה הרכב
  • מגוון רחב של עיצובים, טקסטורות וצבעים לבחירה
  • ניתן להסרה בקלות ללא פגיעה בשכבת הצבע של הרכב
  • מסתיר פגמים קיימים ברכב
  • מגן מפני שריטות ומפגעים קלים 

Error: Contact form not found.

איך לשמור על ציפוי קרבון

הקרבון משמש לציפוי חלקים רבים ברכב כגון: גגות, מראות, מכסה מנוע וחלקים נוספים. באופן כללי כל חלקי הרכב ניתנים לציפוי על ידי קרבון. רוב ציפויי הקרבון האיכותיים מצופים בשכבה שקופה, אותה שכבה המכסה את שכבת הצבע המקורית של הרכב ומגנה עליה. אך למרות זאת מומלץ מאוד להוסיף שכבת הגנה נוספת על פני הקרבון, שכבת הגנה זו יכולה להיות: ווקס, ציפוי קרמי או כל ציפוי שקוף אחר לבחירתכם.

ציפוי קרמי – מומלץ מאוד להוסיף שכבת הגנה של ציפוי קרמי מעל שכבת הקרבון. הציפוי הקרמי משמש כשיכבה קשיחה החוסמת את קרני השמש ומונעת את חדירתם אל השכבות שמתחתייה, בנוסף הציפוי הקרמי עמיד לאורך שנים רבות ואינו דורש תחזוקה מיוחדת.

ציפוי ווקס – ציפוי ווקס בהחלט יעשה את העבודה כראוי, שכבת הווקס תשמש כשכבת הגנה טובה מפני נזקי השמש ומפני מזהמים נוספים. חשוב להקפיד על תחזוקה שוטפת וחידוש ציפוי הווקס מדי כמה חודשים על מנת להבטיח את ההגנה הטובה ביותר לשכבת הקרבון.

ציפוי דמוי קרבון לרכב

ציפוי דמוי קרבון הוא גם כן פופולרי במיוחד, מאחר והמראה שהוא מעניק הוא כמעט זהה לזה של הקרבון המקורי אך מחירו אטרקטיבי וזול בהרבה. בעוד שסיבי קרבון אמיתיים יקרים יותר ציפוי דמוי קרבון זמין לכלל האוכלוסייה ומתאים לאנשים המעוניינים לשדרג את מראה הרכב שלהם ולהעניק לו הגנה מסוימת מפני שריטות ומפגעים שונים.

ציפוי דמוי קרבון הוא למעשה ציפוי ויניל במראה קרבון, הציפוי מגיע כמדבקה המאפשרת חיתוך, עיצוב ויישום על פני השכבה החיצונית של הרכב ועל פני משטחים רבים אחרים. הציפוי זמין במגוון רחב של עיצובים וטקסטורות ומאפשר ביצוע של עיצובים מרשימים מאוד לרכב במחיר מוזל יותר. אך חשוב להבין כי מאפיינים רבים כמו הקשיחות הגבוהה, המראה והמגע הייחודי של קרבון מקורי לא תבוא לידי ביטוי בציפוי דמויי קרבון.

כותב המאמר: אלמוג קינן

מאמר זה וכל התוכן באתר נכתב על ידי אלמוג קינן ואנשי מקצוע מנוסים בתחום הדיטיילינג לרכב. כחובב רכבים תמיד מעניין אותי ללמוד עוד על העולם המופלא של חידוש ושדרוג מראה הרכב. למידע נוסף היכנסו לעמוד האודות שלנו.

טיפולי רכב נוספים שיכולים לעניין אותך