ציפוי לרכב נגד שריטות

Error: Contact form not found.

רכישת מכונית היא לגמריי ההשקעה הכלכלית השנייה בגודלה שרובנו עושים בחיינו. הדבר הראשון שכולנו רוצים לעשות הוא להגן על אותה השקעה. שמירה על הצבע ועל המראה החיצוני של הרכב לא רק מעלה את ערכו אלא גם מספק הגנה טובה יותר לגוף הרכב ולחלקים משמעותיים נוספים.

חשוב להבין אילו אפשרויות הגנה מפני שריטות קיימות ומהו הזמן הטוב ביותר ליישם אותן. בין פתרונות ההגנה לרכב קיימים מספר דרכים עיקריות להגנה על צבע הרכב ושמירה מפני שריטות, כאשר כל אחד בעל רמת הגנה שונה בהתאם לצרכים ולשימושים שלכם ברכב.

במאמר הבא נסקור את פתרונות ההגנה אשר אינם משפיעים על צבעו של הרכב ואינם משנים את המראה החיצוני שלו מלבד הדגשת הברק והעצמת גוון הצבע המקורי שלו.

1. ציפוי ווקס לרכב

הווקס מוסיף זוהר וברק לרכב, אך יותר מכך הוא גם יוצר מחסום הגנה מעל שכבת הצבע החיצונית של הרכב. הווקס מעניק הגנה מפני קרינת UV, יצירת כתמי מים ומכתמי לכלוך נוספים. בנוסף לכך ציפוי הווקס הופך את פעולת הניקיון ושטיפת הרכב לקלה ונוחה יותר.

הווקס הוא סוג של ציפוי מונע חלודה והוא זמין במספר צורות כמו ספריי, משחה ונוזל. לרוב הווקס מחזיק עד 6 חודשים בהתאם לסוג הווקס. באופן כללי שימוש בווקס נעשה לצורך הגברה והדגשה של הברק הטבעי של הרכב.

2. יריעות פוליאוריטן לרכב

איטום צבע הרכב על ידי יריעות פוליאוריטן מתבצע על ידי יישום שכבה העשוייה פולימר סינטטי, לרוב פתרון זה מעניק הגנה טובה יותר מפני שריטות לעומת הווקס. המדבקה אוטמת את שכבת הצבע העליונה של הרכב ויוצרת מחסום בין צבע הרכב לבין מפגעים חיצוניים. איטום איכותי יחזיק בין 6-12 חודשים.

יריעות פוליאוריטן מעניקות הגנה מפני קרני השמש, כימיקלים ומפגעים נוספים. בנוסף לאיטום ניתן לשלב פתרון הגנה נוסף, ניתן לבצע איטום לשכבת הרכב העליונה ולאחר מכן לבצע יישום של ווקס ישירות מעליו, באופן זה נוכל להגביר את ההגנה ולהוסיף שכבת ברק לרכב.

3. ציפוי קרמי לרכב

הציפוי הקרמי מעניק הגנה גבוהה יותר לעומת ווקס ולעומת יריעות פוליאוריטן. יישום הציפוי הקרמי דורש הכנות רבות מקדימות, יש לוודא תחילה כי הרכב נקי מלכלוך וגורמים זרים. כאשר מצפים את הרכב בציפוי קרמי הרכב מקבל שכבת ברק מרשימה במיוחד והגנה מפני שריטות קלות. יש לקחת בחשבון כי הציפוי הקרמי אינו חסין לחלוטין מפני שריטות.

שריטות כתוצאה מחריטות מתכת או עצמים קשים ואף שריטות העלולות להיגרם כתוצאה ממברשות קשות המשמשות מכוני שטיפה אוטומטיים, מברשות אלה עלולות לשרוט את הרכב למרות הציפוי הקיים. היתרון הגדול של הציפוי הקרמי הוא שמירה על ניקיון הרכב לאורך זמן רב יותר. לעומת ציפוי הווקס או איטום הרכב הציפוי הקרמי אינו מושך אבק ולכלוך והופך את פעולת הניקוי לקלה מאוד. הציפוי הקרמי מחזיק בממוצע כ-4 שנים. 

3. ציפוי PPF לרכב

ציפוי PPF לרכב מספק את ההגנה הטובה ביותר נגד  שריטות. שבבי אבנים, במהלך הנסיעה ענפים ומפגעים שונים עלולים לפגוע בגוף הרכב ולגרום לשריטות עמוקות וקבועות בגוף הרכב. ציפוי ה PPF מיושם מעל שכבת הצבע של הרכב בעיקר באזורים החשופים למפגעים. קיים מגוון רחב של ציפוי PPF, כאשר הם נבדלים בעוביים ובשקיפותם. קשה מאוד לקבוע האם ציפוי הוא איכותי רק מלהביט עליו, אך באופן כללי ניתן לומר כי ככל שהציפוי עבה ושקוף יותר כך איכותו גבוהה יותר.

התקנת הציפוי אינה מטשטשת שריטות ופגעים קיימים ברכב, מומלץ מאוד להתקין את הציפוי בהקדם האפשרי, מיד לאחר רכישת הרכב או לאחר ביצוע תיקוני צבע ועבודות דיטיילינג. בסיום התקנת ציפוי ה PPF יש לתחזק אותו כפי שמתחזקים את שכבת הצבע המקורית של הרכב. את התחזוקה לציפוי מבצעים על ידי יישום אחד משיטות הציפוי האחרות, כמו ווקס, ציפוי קרמי וכו׳.

2 שכבות הגנה אלו הכרחיות מכיון שמטרתו העיקרית של ציפוי ה PPF הוא לספוג נזקים פיזיים, כאשר מוסיפים שכבת הגנה נוספת מעל ציפוי ה PPF בעצם הופכים אותו לשכבה דוחת מים המקלה מאוד על פעולת הניקיון והתחזוקה של הרכב. בנוסף לכך שכבת ציפוי נוספת מאריכה את אורך חייו של ציפוי ה PPF. שכבת PPF איכותית מחזיקה בממוצע בין 5-10 שנים בהתאם לאופן התחזוקה שלכם.

טיפים לשימור והגנה על שכבת הצבע של הרכב

  • הקפידו לרחוץ את הרכב בשטיפה ידנית, אם אתם משתמשים במכונת שטיפה בלחץ, הקפידו על שמירת מרחק ופגיעה ישירה של זרם המים בקצוות ופינות הרכב.
  • במקרה של לכלוך של לשלשת ציפורים, חרקים ומזיקים נוספים, השתדלו לנקות אותו בהקדם האפשרי מעל פני הרכב, גם במידה וקיים ציפוי הגנה על הרכב.
  • מחירי הציפויים משתנים בהתאם לסוג הציפוי, עבודת היישום והמצב ההתחלתי של הרכב. לכן בחרו את הציפוי בהתאם לצרכים שלכם ולאופן השימוש שלכם ברכב. 
  • הקפידו לבצע את יישום הציפויים אצל אנשי מקצוע בתחום, כך תוכלו להבטיח תוצאות מושלמות והגנה איכותית לאורך זמן.

טיפולי רכב נוספים שיכולים לעניין אותך