השחרת חלונות לרכב

Error: Contact form not found.

השחרת חלונות ברכב בהחלט יכולה להעניק מראה מרשים לרכב, בנוסף השחרת החלונות יכולה לשפר את הראייה ולהפחית סינוור במהלך הנסיעה. חובבי חלונות כהים אף אומרים כי השחרת חלונות מונעת דהייה של חלקי פנים ברכב ושומרת על טמפרטורות נמוכות יותר בעיקר בחודשי הקיץ הלוהטים.

בנוסף לכך, להשחרת החלונות קיים יתרון נוסף של שמירת פרטיות והגברת תחושת הביטחון של הנוסעים, מאחר וקשה במיוחד לראות את המתרחש ברכב כאשר החלונות כהים.

לפני שאתם מחליטים להשחיר את חלונות הרכב שלכם, חשוב לדעת אילו סוגי השחרה קיימים בשוק, היתרונות והחסרונות של כל אחד מהם. אך לא פחות חשוב הוא להכיר את הנושא מבחינת חוקיות, כך שתוכלו לבצע החלטות נכונות מבחינת הצורך שלכם ומבחינת חוקי המדינה. 

חלונות כהים לרכב

כיום רוב הרכבים החדשים מגיעים כסטנדרט עם חלונות אחוריים כהים מעט, הכהייה זו מבוצעת על ידי היצרן והיא אינה בעייתית מבחינה חוקית. הכהיית חלונות הרכב מאפשרת איכות נסיעה טובה יותר, מאחר וגוונים כהים יותר מעבירים פחות אור. רמת ההשחרה של חלונות הרכב משפיעה ישירות על כמות השמש החודרת לרכב, על רמת הסינוור של הנהג בזמן נהיגה ועל שדה הראייה שלו.  

מחיר של השחרת חלונות לרכב

עלות השחרת חלונות בעזרת ציפוי נעה בין 100- 500 ש״ח לחלון. עלות השחרת חלונות בלייזר נעה בין 600- 1200 ש״ח לחלון. המחיר משתנה בהתאם לגודל החלון וסוגו. גורם נוסף המשפיע על המחיר הוא סוג הציפוי המשמש לצורך השחרה וכמות העבודה הנדרשת לצורך ביצוע ההשחרה.

חוק השחרת חלונות של רכב

החוק בישראל מפקח ומגביל על רמת ההשחרה שניתן לבצע בחלונות הרכב. הגבלות אלו נועדו לשמור על בטיחות הנהגים ועל שדה ראייה ברור ובהיר ולאפשר לאנשי אכיפת החוק לראות את נהג הרכב.

החוק בישראל קובע כי ניתן להשחיר רק את החלונות האחוריים ברכב. חל איסור על הכהיית חלונות קדמיים כולל השמשה הקדמית, האחורית וחלונות הצד שליד הנוסעים במושבים הקדמיים.

מלבד העובדה כי השחרת חלונות קדמיים ושמשות הרכב תגרור קנס ולעיתים אף העמדה לדין, רכב בעל חלונות מושחרים אינו כשיר לעבור את מבחני הטסט השנתיים.

במידה והרכב הגיע מחו״ל עם שמשה אחורית מוכהת שבוצעה על ידי היצרן , לא תהיה בעיה מבחינה חוקית, זאת מאחר והרכב עבר את בדיקות התקינות הנדרשות בהגיעו לארץ וקיבל את אישור משרד התחבורה.

דרכים להשחרת חלונות ברכב

קיימות שתי שיטות עיקריות המשמשות לצורך השחרת חלונות ברכב: השחרת חלונות בלייזר והשחרת חלונות על ידי ציפוי מדבקות. כאשר כל שיטה שונה מתבצעת באופן שונה לחלוטין.

השחרת חלונות בלייזר 

על מנת לבצע השחרת חלונות בלייזר, תחילה יש לפרק את חלונות הרכב אותם אנו מתכננים להכהות. החלונות יוכנסו למכונה מיוחדת ובעזרת טכנולוגיית לייזר חדשנית הם יעברו את תהליך ההשחרה ישירות בתוך המכונה.

ניתן להגדיר למכונה את רמת ההשחרה המבוקשת. שיטה זו נחשבת לשיטת השחרה יקרה ומחירה עלול להגיע לאלפי שקלים. היתרון המשמעותי של שיטה זו היא עבודת המכונה המדויקת והמהירה, כמו כן שיטה זו נחשבת לבטוחה ועמידה לאורך זמן רב. 

חשוב לדעת כי חלונות שעברו השחרה בלייזר לא ניתן להחזיר למצבם הקודם, כמו כן הלייזר יוצר אפקט של מראה על פני החלונות ואינו בהכרח חוסם קרני UV. 

השחרת חלונות באמצעות מדבקות ציפוי 

קיימים מגוון רחב של מדבקות ציפוי המשמשות לצורך השחרת חלונות, כאשר כל ציפוי נבדל באיכות, ברמת ההשחרה וברמת החסינה של קרני UV וחום השמש. באופן כללי כלל הציפויים מודבקים ישירות על חלון הרכב ללא צורך בפירוק והם ניתנים להסרה במידת הצורך. בנוסף חלק מהציפויים אף מעניקים שכבת הגנה לחלונות הרכב מפני שריטות ושברים.

סוגי ציפויים להשחרת חלונות רכב

השחרת חלונות היא פופולרית מאוד בקרב נהגים הרוצים להתאים את הרכב שלהם לצרכים שלהם. ניתן לבצע השחרת חלונות בכל סדנאות הרכבים המתמחות בדיטיילינג ובחידוש מראה הרכב. 

באופן כללי קיימים 5 סוגים של חומרי ציפוי לחלונות, כאשר לכל אחד מהם היתרונות והחסרונות שלו.

ציפוי קרמי לחלון

הגוון הקרמי הוא מבין פתרונות הכהיית החלונות היקרים שקיימים בשוק, סוג של ציפוי מאפשר נראות מקסימלית מאחר והוא סופג את קרני ה UV ורמות אור גבוהות.

יתרונות: חוסם קרני UV, מונע דהייה, מעלה את ערך הרכב, מונע התחממות של פנים הרכב, מונע סינוור, חסין מפני התנפצות וסדקים

חסרונות: יקר יחסית, מאפשר פחות פרטיות.

ציפוי קרבון לחלון

הקרבון יוצר גימור מט מחוספס על החלון.

יתרונות: עמיד לאורך זמן, חוסם קרני UV, מונע דהייה, שומר על טמפרטורות נעימות ברכב, מונע אפקט מראה, מכהה ומשחיר את החלון

חסרונות: יקר יותר בהשוואה לפתרונות השחרה אחרים.

ציפוי מטאלי לחלון

ציפוי זה יוצר מראה מטאלי, הוא נקשר לחלון הרכב ומגן עליו מפני התנפצות וסדקים, בנוסף הוא מונע חדירת קרני UV ושריטות.

יתרונות: מגן על שמשות הרכב, מונע דהייה, חוסם קרני UV, שומר על טמפרטורות נעימות ברכב.

חסרונות: מפריע לקליטה סלולרית ולרדיו, עלול להפריע למערכות ניטור נוספות ברכב, אינו פתרון ההשחרה הזול ביותר, יוצר מראה נוצץ ומבריק לחלונות, 

ציפוי היברידי לחלון

במידה ואתם מעוניינים בהשחרת חלונות שהיא גם מטאלית וגם צבועה, הציפוי ההיברידי מעניק את הפתרון הטוב ביותר לכך.

יתרונות: חוסם קרני UV, מונע התחממות, מונע סינוור מהשמש ומפנסי מכוניות, יוצר מראה מושחר ומרשים, מונע השתקפות, עמיד וזול יותר לעומת פתרונות השחרה אחרים, מונע דהייה של פנים הרכב.

חסרונות: מעט יקר יותר לעומת הציפםוי הצבוע לחלון.

ציפוי צבוע לחלון

ציפוי צבוע הוא למעשה שכבת ציפוי עשויה פוליאסטר צבוע שמכילה שכבה נוספת של דבק לצורך הדבקת הציפוי.

יתרונות: פתרון ההשחרה הזול ביותר, עוזר למנוע התחממות של פנים הרכב, מאפשר יצירת מראה שחור וכהה, אינו פוגע באותות רדיו או בקליטה הסלולרית.

חסרונות: דוהה עם הזמן, יוצר מראה של בועות כאשר אינו מיושם כראוי, השכבות עלולות להיפרד, חסימה נמוכה יחסית של שמש וחום לעומת פתרונות השחרה אחרים.

הסרה של השחרת חלונות ברכב

כאשר מעוניינים בהסרה של החלונות המושחרים, עשויים להישאר שאריות דבר או שאריות ציפוי שעלולים לפגוע בערכו של הרכב ובמראה החיצוני שלו. 

במידה ובחרתם לבצע את הסרת הציפוי בעצמכם, עליכם להצטייד בכלים סטנדרטיים הכוללים: מייבש שיער עוצמתי או אקדח חום וסכין גילוח איכותי. 

תחילה שחררו את פינות הציפוי על ידי בעזרת חיתוך עדין עם סכין הגילוח. כארש הפינה גדולה מספיק על מנת שתוכלו לאחוז בה, משכו אותה בעדינות והסירו אותה מחלון הרכב, בו זמנית חממו את דבק הציפוי בעזרת אקדח החום או מייבש השיער. לאחר שהסרתם את הציפוי מהחלון גרדו בעזרת סכין הגילוח את שאריות הדבק שנותרו על החלון, לאחר מכן נקו את החלון בעזרת ספריי חלונות ונגבו היטב.

כמה זמן לוקח להשחיר חלונות ברכב?

באופן כללי ניתן לומר כי השחרת חלונות מקצועית המבוצעת על ידי מקצוענים בסדנאות רכב למיניהן לוקחת כשעתיים בממוצע. הזמן משתנה בהתאם לגודל החלונות ולכמות החלונות שיש לצפות. במידה והחלטתם לבצע את השחרת החלונות בעצמכם קחו בחשבון כי זה יקח לכם זמן רב בהרבה, מאחר ודרוש ידע מקצועי וניסיון כדי לבצע את ההדבקה כראוי ובאופן הרמטי על החלון.

כותב המאמר: אלמוג קינן

מאמר זה וכל התוכן באתר נכתב על ידי אלמוג קינן ואנשי מקצוע מנוסים בתחום הדיטיילינג לרכב. כחובב רכבים תמיד מעניין אותי ללמוד עוד על העולם המופלא של חידוש ושדרוג מראה הרכב. למידע נוסף היכנסו לעמוד האודות שלנו.

טיפולי רכב נוספים שיכולים לעניין אותך